African National Congress

Deployment to Committees

Chairs of Committees:

Deployment Committee  

David Mabuza

Drafting Committee

Barbara Creecy

Constitutional & Legal Affairs Committee

Zwelini Mkhize

Information & Publicity Committee             

Nkenke Kekana

Education, Health, Science & Technology Committee

Nkosazana Dlamini Zuma

Economic Transformation Committee

Enoch Godongwana

International Relations Committee

Lindiwe Zulu

Legislature & Governance

Phumulo Masulle

Organising & Campaigns Committee

Senzo Mchunu

National Elections Committee

Fikile Mbalula

Organising & Campaigns Committee

Senzo Mchunu

National Elections Committee

Fikile Mbalula

Political Education Committee

Nathi Mthethwa

Peace & Stability Committee

Tony Yengeni

Social Transformation Committee

Lindiwe Sisulu

Archives Committee

Baleka Mbete

National Disciplinary Committee

Edna Molewa

National Disciplinary Committee of Appeal

Nomvula Mokonyane

National Dispute Resolution Committee

Jessie Duarte

Policy Monitoring & Evaluation Committee

Jeff Radebe

Cultural & Religious Affairs Committee

Obed Bapela

Gender and Equity Committee

Thandi Modise

 

NEC SUB COMMITTEES

DEPLOYMENT COMMITTEE

DRAFTING COMMITTEE

CONSTITUTIONAL & LEGAL AFFAIRS COMMITTEE

INFORMATION & PUBLICITY COMMITTEE

David Mabuza (chair)
Jessie Duarte (coordinator)
Sdumo Dlamini
Sifiso Buthelezi
Lindiwe Sisulu
Susan Shabangu
Mildred Oliphant
Mdu Manana
Nkosazana Dlamini Zuma
SG's of Leagues
Alliance representatives

Barbara Creecy (chair)
Sibongile Besani
Lindiwe Zulu
Jessie Duarte
Gwen Ramokgopa
Nathi Mthethwa
Nkenke Kekana
Zwelini Mkhize
Joel Netshitenzhe
Chairs of subcommittees

Zwelini Mkhize (chair)
Ngoako Ramatlhodi
Collen Maine
Ronald Lamola
Obed Bapela
Faith Muthambi
Baleka Mbete
Thandi Modise

Nkenke Kekana (chair)
Pule Mabe (spokesperson)
Dakota Lekgoete
Thandi Mahambehlala
Zizi Kodwa
Thokozile Xasa
Nkenke Kekana
Siyabonga Cwele
Alvin Botes
Khensani Kubayi
Lindiwe Zulu
Obed Bapela
Nomvula Mokonyane

EDUCATION, HEALTH, SCIENCE & TECHNOLOGY COMMITTEE

ECONOMIC TRANSFORMATION COMMITTEE

INTERNATIONAL RELATIONS
COMMITTEE

NATIONAL DISCIPLINARY
COMMITTEE

Nkosazana Dlamini Zuma (chair)
Zwelini Mkhize
Naledi Pandor
Aaron Motsoaledi
Senzo Mchunu
Hlengiwe Mkhize
Derek Hanekom
Ruth Bhengu
Sibongile Besani
Nocawe Mafu
Dikeledi Magadzi
Gwen Ramokgopa
Regina Mhaule
Angie Motshekga

Enoch Godongwana (chair)
Gwede Mantashe
Nkosazana Dlamini Zuma
Tito Mboweni
Bathabile Dlamini
David Mahlobo
David Masondo
Malusi Gigaba
Mosebenzi Zwane
Bheki Cele
Ronald Lamola
Joe Maswanganyi
Sindisiwe Chikunga
Mildred Oliphant
Pinky Kekana
Pravin Gordhan & Sifiso Buthelezi

Lindiwe Zulu (chair)
Gwede Mantashe
Obed Bapela
Thoko Didiza
Maite Nkoana-Mashabane
Joe Maswanganyi
Zwelini Mkhize
Dipuo Letsatsi -Duba
Nkhensani Kubayi-Ngubane
Nkenke Kekana
Candith Mashego-Dlamini
Bongani Bongo

Edna Molewa (chair)
Tito Mboweni
Nathi Mthethwa
Pinky Moloi
Sdumo Dlamini
Susan Shabangu
Nocawe Mafu
Beauty Dlulane
Ngoako Ramatlhodi
Faith Muthambi
Bongani Bongo

ORGANISING & CAMPAIGNS COMMITTEE

NATIONAL ELECTIONS COMMITTEE

POLITICAL EDUCATION COMMITTEE

PEACE & STABILITY COMMITTEE

Elias Magashule, SG
Jessie Duarte, DSG
Senzo Mchunu (Chair)
Dakota Legoete (Deputy chair)
Candith Mashego
Pam Tshwete
Violet Siwela
Pule Mabe
Nomvula Mokonyane
Beauty Dlulane
Tony Yengeni
Collin Maine
Zingiswa Losi
Khensani Kubayi
Pinkie Moloi
Ronald Lamola
Thandi Mahambehlala
Bathabile Dlamini
Bongani Bongo
SGs of Leagues

Elias Magashule, SG
Fikile Mbalula (Chair)
Mdu Manana
Thandi Mahambehlala
Collen Maine
Pinkie Kekana
Thoko Xasa
Dakota Lekgoete
Pemmy Majodina
Sindisiwe Chikunga
Jackson Mthenibu
All Provincial secretaries
2 x ANCYL representatives
2 x ANCWL reps
2 x ANCVL reps
2 x SACP reps
2 x SANCO reps
2 x COSATU reps
SASCO rep
COSAS rep

Nathi Mthethwa (Chair)
David Masondo (Deputy chair)
Thabang Makwetla
Joel Netshitenzhe
Barbara Creecy
Tony Yengeni
Obed Bapela
Thoko Didiza
Edna Molewa
Lindiwe Sisulu
Pumullo Masualle
Tito Mboweni
Thandi Modise
Naledi Pandor
Jeff Radebe
Sibongile Besani
Sdumo Dlamini

Tony Yengeni (chair)
Zingiswa Losi
Derek Hanekom
Tina Joemat- Pettersson
Dipuo Letsatsi Duba
Thabang Makwetla
Fikile Mbalula
David Mahlobo
Collen Maine
Senzo Mchunu
Thandi Modise
Lindiwe Zulu
Lindiwe Sisulu
Bheki Cele
Nosiviwe Mapisa- Nqakula

SOCIAL TRANSFORMATION COMMITTEE

ARCHIVES COMMITTEE

POLICY MONITORING & EVALUATION COMMITTEE

NATIONAL DISCIPLINARY COMMITTEE OF APPEAL

Lindiwe Sisulu (chair)
Angie Motshekga
Bathabile Dlamini
Mondli Gungubele
Alvin Botes
Mdu Manana
Tandi Mahambehlala
Noxolo Kiviet
Sylvia Lucas
Nocawe Mafu
Derek Hanekom
Pam Tshwete
Malusi Gigaba

Baleka Mbete (chair)
Mathole Motshekga
Pam Tshwete
Susan Shabangu
Ngoako Ramatlhodi
Nathi Mthethwa
Obed Bapela
Sibongile Besani

Jeff Radebe(chair)
Jessie Duarte, DSG
Joel Netshitenzhe
Mosebenzi Zwane
David Mahlobo
Ronald Lamola
David Masondo
Pravin Gordhan
Zwelini Mkhize
Naledi Pandor
+ All subcommittee chairs

Nomvula Mokonyane (Chair)
Pumullo Masualle
Siyabonga Cwele
Rejoice Mabudafasi
Obed Bapela
Sylvia Lucas
Zwelini Mkhize
Ronald Lamola

CULTURAL & RELIGIOUS AFFAIRS COMMITTEE

LEGISLATURE & GOVERNANCE

NATIONAL DISPUTE RESOLUTION
COMMITTEE

GENDER & EQUITY COMMITTEE

Obed Bapela(chair)
Mathole Motshekga
Cindy Tshikunga
Violet Siwela
Faith Muthambi
Ruth Bhengu
Bathabile Dlamini

Phumulo Masualle (chair)
Faith Muthambi
Nomaindia Mfeketo
Regina Mhaule
Ronald Lamola
Baleka Mbete
Pumullo Masualle
Fikile Mbalula
Jeff Radebe
Naledi Pandor
Thabang Makwetla
Jackson Mthembu

Jessie Duarte (chair)
Alvin Botes
Nkhesani Kubayi-Ngubane
Dipuo Letsatsi Duba
Dakota Lekgoete
Candith Mashego
Nkosazana Dlamini Zuma
Hlengiwe Mkhize
Sibongile Cwele
Mdu Manana
Zoleka Capa-Langa

Thandi Modise (chair)
David Mabuza
Edna Molewa
Bongani Bongo
Thoko Didiza
Bathabile Dlamini
Enoch Godongwana
Mildred Oliphant
Tina Joemat-Pettersson
Tandi Mahambehlala
Angie Motshekga
Dikeledi Magadzi

POLITICAL COMMITTEE

 

 

 

Nosiviwe Mapisa - Nqakula (chair)
Jeff Radebe
Baleka Mbete
Naledi Pandor
Jackson Mthembu
Seiso Mohai
Thandi Modise
Thoko Didiza
Joe Maswanganyi
Papi Tau Doris Dlakude
Lechesa Tsenoli
Leader of government